
A panzió vezetője Katika már az első nap eldicsekedett azzal, hogy helyi specialitásokat szolgálnak fel étkezéseinkhez, mert az asszonyai nagyon jól főznek. Volt többek között „kolbászfőzelék” is, amitől kezdve nagyon kezdtük sajnálni a torockóiakat.
Meg kell még említeni, hogy egyik este a torockói házi specialitások másik - lecsós - remekét is túléltük, ez még a hazai napközis viszonyokat is űberelte.
A megnyitón azzal „bíztattak” bennünket, hogy már 5 hete nem esett e tájon egy csepp eső sem.
Sejtésünk már az odafelé vezető úton volt arról, hogy nagy a szárazság mindenfelé, de reménykedtünk még a helyi esőkben, a helyi klíma csodáiban - nem sokáig.
A túravezetőnk - Torockószentgyörgy volt polgármestere , a (Székely) KŐ MÖGÉ vitte a társaságot. Ez a túra beillett egy gomba-múmiafelismerő továbbképzéssel, de rekordot sikerült még így is teljesíteni, mert igaz hogy szárazon, de császárgombát leltünk, ami a táborok történetében eddig még nem fordult elő.
A túrát a szárazság ellenére nagyon élveztük, változatos, dimbes-dombos tájakon vezetett utunk, az egyetlen víz nyomait őrző vaddisznó dagonyával Szysssz nadrágjának sikerült közelebbről is megismerkedni.
A kiszáradt faodúban talált pecsétviaszgombánk a gombák szépe versenyen aznap első helyezést ért el.
Oszkár tanácsainak később nagy hasznát vettük :-)
Itt sajnos még gomba-múmiát sem találtunk, pedig Gyula esküdözött, hogy gomba-mezőre visz minket - ha itt nincs, akkor máshol még annyi sincs .
Harmadik nap
Már két kudarcos nap után nagyon szerettünk volna élő gombát is látni. Így Győzőék a magyarbagói lápra tervezték az egyik túrát. Mert mi még soha nem jártunk erre, ezt a helyszínt választottuk.
A láphoz vezető úton finom, édes szilvát szedtünk, különösen Tibor gyűjtögette a bio-kaját vegás étrendjéhez. Az elcsent kukoricacsöveket nem tudni mire használhatta, de gyűjteményében alma, otthonról hozott zeller, bogyók sorakoztak, csak az általunk megkóstolt zsenge karalábé ízű szártalan bábakalács torzsája hiányzott. :-)
harmatfű
A napirend betartása miatt nem túl sok időt tölthettünk itt, no meg eljött a híres bor-pálinka beszerzésének ideje .
Hogy mennyire absztinens a társaság – ha kell – bizonyítja, hogy a pálinkát vizes bögréből kínáló házigazda nyakán maradt a kóstolásra kínált pálinka nagy része.
Aznap a Bedellőre mentek fel legtöbben - barlanglátni. A hosszú, nehéz túra megviselte a társaságot, késve érkeztek a nekik már vacsorával felérő ebédhez is.
Így is sokan eljöttek azok közül előadásunkra, akik kíváncsiak voltak a magyarországi gombafőzési szokásokra. Hogy ne csak a hasgombászoknak kedvezzünk, képanyagot mutattunk be olyan gombákról, melynek szoros egymás melletti előfordulása nem szokásos, igen ritkának mondható. Ezek összegyűjtésében több gombásztársunk is segített még itthon.
A gasztronómiai részben általunk kitalált, s már kipróbált, gombaételeket fotókkal, rövid receptjeinkkel mutattuk be. Beszéltünk a gombák fűszerezéséről, valamint arról, hogy milyen gomba, milyen ételhez illik leginkább - szerintünk.
Utolsó nap szabad programként ki-ki maga tervezte meg túráját.
Vacsora után a koccintás alatt kiosztották a hét folyamán kiérdemelt díjakat, okleveleket mindazoknak, akik hozzájárultak a tábor sikeréhez, s ahhoz, hogy ilyen gombamentes gombásztáborban is jól érezhettük magunkat.
A tábortűznél kicsit szégyenkeztünk, hogy milyen kevés népdalt ismerünk elejétől a végéig, nem úgy, mint az alkalmi „asszonykórus”, órákig újat és újat előszedve hajnalig nótáztak.
Szívesebben hallgattuk ezt, mint a szomszéd táborban előző nap éjjelén, a román esküvő, hatalmas hangerővel zengő egyhangú, lakodalmas rockhoz mérhető nótázását.
Judit előre kitervelte, hogy a tábor után maradunk még Erdélyben a Pádison megszállva.
(Padis egy 1200 m középmagasságú karszt-fennsik). Szerette volna megmutatni tavalyi szép gombász-élményei színhelyét, a rókagombás paradicsomot. Korán elindulva, szinte az egész délutánt a Pádis fennsíkon tölthettük, bejárva Judit mohapados erdeit, bizony hűlt helye volt itt is a nemesebb kaja-gombáknak, mint akkor az egész Kárpád-medencében.
Nehezen keltünk, de a kitűzött program nem tűrt további lustálkodást, virradatra a Csodavár várt minket. A felkelő nap valószínűleg minket, mi meg a csodavárat csodálhattuk e korai órán. A Csodavár Erdély legmagasztosabb karsztjelensége, védett terület, Európa-szerte híres természeti ritkaság. Három óriási dolina, egy hatalmas sziklakapuzat, egy barlang, földalatti alagutak és tavak, vizesesek, a mélység felett függő teraszokról (kilátók) ritka szépségű vad tájak láthatók itt.
A jelzett utat végigjárva, felülről a szédítő szakadékok keltette borzongással csodáltuk a meredek sziklafalon életükért küzdő fenyőket.
Tábori élet a Pádis fennsíkon